جاوا اسکریپت و ۱۰ دلیل برای یادگیری آن

ژوئن 12, 2019

جاوا اسکریپت این روزها یکی از محبوبترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی دنیاست که با استفاده از آن فریم ورکها و کتابخانه های متعددی ساخته شده. در زیر به ۱۰ دلیل برای یادگیری این زبان می پردازیم.

۱- جاوا اسکریپت درون مرورگر است

این زبان اساسا یک زبان تحت وب است، یعنی مرورگرها این زبان را به طور پیشفرض در درون خود دارند. این یعنی میتوانید هر کاری را که میخواهید با استفاده از مرورگر خود انجام دهید و هیچ نیازی به ابزارهای اضافی و کامپایلر و آموزش کار با آنها ندارید.

۲- محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا

این زبان محبوب ترین و پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در تمام دنیا است و این یعنی خیلی از شرکت ها و پروژه ها به این زبان وابسته هستند و همین باعث میشود که این زبان برای برنامه نویسان به یک انتخاب عالی تبدیل شود.

۳- همه جا هست

وقتی میخواهیم از آن در سرور استفاده کنیم node.js روی میز است. وقتی حرف از اپلیکیشن های بومی موبایل میوشد میتوانید باز هم از این زبان استفاده کنید. همچنین میتوانید از آن در اینترنت اشیاء استفاده کنید. اپلیکیشن های کراس پلتفرم را نیز با استفاده از این زبان میتوان نوشت. خب حالا با من هم نظر هستید که JavaScript همه جا هست!

۴- به سادگی قابل یادگیری است

بر خلاف سایر زبان های برنامه نویسی، یادگیری جاوا اسکریپت با اختلاف از همه ی آنها آسانتر است. در برخی موارد حتی شاید لازم نباشد که اصول اولیه ی این زبان را بدانید. برای مثال زمانی که از jQuery استفاده میکنید. ولی حتی زمانی که از framework این زبان هم استفاده می کنید یادگیری آنها بسیار ساده وخالی از پیچیدگی های سایر زبان های برنامه نویسی است. البته باید بگویم که برنامه نویسی کلا کار آسانی نیست.

۵- فراوانی مشاغل برای جاوا اسکریپت

در حال حاضر بیشترین آگهی استخدامی در حوزه تکنولوژی تحت عنوان برنامه نویس جاوا اسکریپت است. یعنی شرکت هایی که به دنبال استخدام برنامه نویس هستند یک برنامه نویس جاوا اسکریپت مد نظرشان است. این یک فرصت عالی برای پیدا کردن شغل جدید است. به نمودار زیر نگاه کنید که بیشترین پرداختی ها در حوزه تکنولوژی به کدام برنامه نویسان تعلق میگیرد؟ لازم به ذکر است که React یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که توسط فیسبوک توسعه داده میشود و همچنین Node.js هم فریمورک جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی سمت سرور است.

۶- شما میتوانید جلوه های بصری طراحی کنید

شما میتوانید با استفاده از این زبان تبدیل به یک نابغه در طراحی جلوه های بصری در مرورگر شوید مانند این وبسایت انیمیشنی فوق العاده ! که با استفاده از یک کتابخانه جاوا اسکریپت به نام GreenSock تولید شده است.

۷- واسط کاربری

شما میتوانید با استفاده از این زبان وب سایت هایی با واسط کاربری فوق العاده ایجاد کنید. مانند این وب سایت رزومه شخصی پویا که توسط Robby Leonardi ساخته شده است.

۸- توسعه و ساخت بازی

تعجب کردید؟ مرورگر جایی است که اتفاقات عجیبی در آن رقم میخورد! شما میتوانید یک بازی ساز حرفه ای باشید به شرطی که جاوا اسکریپت را بلد باشید و پروسه بازی سازی را یاد بگیرید. شما میتوانید با استفاده از HTML5 و جاوا اسکریپت بازی هایی مانند cabriolet یا این بازی مسابقه فضای را بسازید.

۹- بلاگ و وبسایت خود را داشته باشید

شما میتوانید با استفاده از javaScript و HTML5 و CSS3 وبلاگ و یا وبسایت خود را به سلیقه خود بسازید بدون اینکه سرویس های مختلف خواسته های خود را به شما تحمیل کنند. سرویس هایی مانند وردپرس و جوملا و دروپال و… این امکان را به شما میدهند که یک وبسایت یا یک وبلاگ را ایجاد کنید ولی پیچیدگی ها و بعضا امکانات غیر ضروری آنها باعث میشود که هر شخص بخواهد وب سایت یا وبلاگ خود را با دستهای خود تولید کند. مانند

Ashwin Hariharan’s Blog

Jake Archibald’s Blog (Works Offline)

Matt Gaunt’s Blog (Works Offline)

gdad-s-river’s Blog (Works Offline)

۱۰- باگ را پیدا کن و پول در بیار

این یکی کمی بلند پروازانه است. شما میتوانید در خلال یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کمی دقیق تر شوید و عمیق تر مفاهیم این زبان را یاد بگیرید و باگ هایی که در سایت یا نرم افزار های شرکت های بزرگ وجود دارد را پیدا کنید و به آنها گزارش دهید و از آنها پول دریافت کنید.

من جاوا اسکریپت را دوست دارم و اطمینان دارم که شما هم از این زبان برنامه نویسی خوشتان خواهد آمد. آیا این مقاله در ایجاد انگیزه برای یادگیری جاوا اسکریپت در شما موثر بود؟ فراموش نکنید در زیر همین پست نظرات خود را در مورد جاوا اسکریپت با ما در میان بگذارید.

منبع
اینستاگرام
آپارات